Světový den ledvin, který letos připadá na čtvrtek 9. března, je pro píseckou nemocnici impulsem k pořádání preventivní akce. Na Hemodialyzačním oddělení Nemocnice Písek, a. s., zájemcům vyšetří ledviny a upozorní na nutnost prevence nemocí tohoto důležitého lidského orgánu.

Světový den ledvin se koná už podvanácté a letošní slogan zní: Zdravý životní styl, zdravé ledviny! „Preventivní akci spojenou s vyšetřením zdravotního stavu pořádáme při běžném provozu nemocničního oddělení od 8 do 13 hodin v budově hemodialyzačního střediska. Zájemci si zároveň budou moci prohlédnout zázemí hemodialyzačního střediska v nové budově. Máme pro ně připraveny i vzdělávací materiály k prevenci onemocnění ledvin,“ řekl primář Hemodialyzačního oddělení Nemocnice Písek, a. s., MUDr. Zdeněk Hobzek.

Lidé, kteří si chtějí nechat vyšetřit ledviny, mají přijít nalačno a se vzorkem ranní moči v čisté nádobce. O návštěvníky se postarají sestřičky z oddělení, žákyně zdravotní školy a lékaři - primář Zdeněk Hobzek a jeho zástupkyně Monika Korešová. „Pro zájemce je připraveno základní screeningové vyšetření moči a sedimentu, hladiny glykémie, cholesterolu a kreatininu. Tímto stanovením lze odhalit některou z civilizačních nemocí jako je cukrovka, porucha tukového metabolismu, onemocnění močových cest a hlavně poškození funkce ledvin. K tomuto závažnému stavu často přispívá cukrovka a vysoký krevní tlak. Opakované infekce močových cest mohou způsobit vážné komplikace,“ řekl Zdeněk Hobzek.

PecujteOsveLedviny1